• January 22, 2022

ଭାରତର ଶୋଚନୀୟ ପରାଜୟ, ୨୨୭ ରନ୍‌ର ବିଜୟ ସହ ଇଂଲଣ୍ଡ ୧-୦ରେ ଆଗୁଆ

Share it

ଚେନ୍ନାଇ: ଅନଭିଜ୍ଞ, ଅପରିଚିତ ଖେଳାଳି; ପ୍ରତିକୂଳ ପରିବେଶ ଏବଂ ପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ କଙ୍ଗାରୁ ଦଳକୁ ଧୂଳି ଚଟାଇ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ବ୍ରିସବେନ୍‌ରେ ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲା ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ। ହେଲେ ଦିନ କେଇଟା ଭିତରେ ଯେମିତି ସବୁ କିଛି ଓଲଟପାଲଟ ହୋଇଯାଇଛି। ତାରକା ଖେଳାଳିଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ନିଜ ମାଟିରେ ଖେଳିବା ସତ୍ତ୍ବେ କୋଭିଡ୍ ସଙ୍କଟ ପରର ପ୍ରଥମ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୁକାବିଲାରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବେ ଶୋଚନୀୟ ପରାଜୟ ବରଣ କରିଛି ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ। ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ଚେନ୍ନାଇ ଟେଷ୍ଟ୍‌ରେ ୨୨୭ ରନ୍‌ର ବଡ଼ ବ୍ୟବଧାନରେ ଭାରତକୁ ସ୍ତବ୍ଧ କରି ଚାରି ଟିକିଆ ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ୧-୦ରେ ଆଗୁଆ ହୋଇଯାଇଛି ଭ୍ରମଣକାରୀ ଇଂଲଣ୍ଡ। ଏହି ଦଳ ୪୨୦ ରନ୍‌ର କଷ୍ଟକର ଏବଂ ଅସାଧ୍ୟ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେବା ପରେ ପଞ୍ଚମ ଦିନର ଭଙ୍ଗାରୁଜା ପିଚ୍‌ରେ ଘୋର ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ମାତ୍ର ୧୯୨ ରନ୍‌ରେ ଅଲଆଉଟ୍ ହୋଇଯାଇଛି ଭାରତ। ଦଳର ଏହି ଲଜ୍ଜାଜନକ ପରାଜୟର ପ୍ରଭାବ କେବଳ ଚଳିତ ଶୃଙ୍ଖଳା ଉପରେ ପଡ଼ିନି, ବିଶ୍ବ ଟେଷ୍ଟ୍ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍‌ରେ ପଏଣ୍ଟ୍‌ ତାଲିକାରେ ମଧ୍ୟ ଶୀର୍ଷରୁ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନକୁ ଖସି ଆସିଛି କୋହଲି ବାହିନୀ। ସେହିଭଳି ଭାରତର ଘରୋଇ ବିଜୟଧାରା ମଧ୍ୟ ବିଖଣ୍ଡିତ ହୋଇଛି।

ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ଦଳ ଭଲ ଥିଲା କି?
ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଏବଂ ଈଶାନ୍ତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଭଳି ଖେଳାଳି ଫେରିବାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚାରେ ଥିବା ଚେନ୍ନାଇ ଟେଷ୍ଟ୍‌ର ପ୍ରଥମ ପାଳିରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ୫୭୮ ରନ୍‌ର ବିଶାଳ ସ୍କୋର କରିଥିଲା। ଆଉ ଏହା ହିଁ ଭାରତ ପରାଜୟର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ଥିଲା ବୋଲି କୋହଲି ମ୍ୟାଚ୍ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସ୍ବୀକାର କରିଥିଲେ। ତେବେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଏକାଦଶରେ କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ଭଳି ବୋଲରଙ୍କୁ ସ୍ଥାନ ନଦେ‌ବା, ଉପଅଧିନାୟକ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେ ଉଭୟ ପାଳିରେ ଯଥାକ୍ରମେ ୧ ଓ ୦ କରିବା ତଥା ପଞ୍ଚମ ଦିନର ପାକଳ ପିଚ୍‌ରେ ଅସାମାନ୍ୟ ଉଚ୍ଛାଳ ଓ ଟର୍ଣ୍ଣ ଭାରତ ପରାଜୟର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଖେଳିଥିବା ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ଦଳ ଏବେକାର ଏକ ନମ୍ବର ଦଳ ତୁଳନା‌ରେ କ’ଣ ଭଲ ନଥିଲା କି? ବୋଲି ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି।

Read Previous

Sumedh Mudgalkar and Mallika Singh’s enigmatic post on social media!

Read Next

Uttarakhand flood: DNA samples to be collected for identification

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *